ОСТАННІ НОВИНИ

Новини Партнерів

Олексій Авраменко: новий закон про фінансовий моніторинг. Кому і чого боятися?

В Україні збираються боротися з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму за допомогою нового Закону про фінансовий моніторинг. Як документ вплине на клієнтів фінансових установ та сферу e-commerce загалом.

За перші три місяці 2020 року Національний банк України виявив підозрілі фінансові операції на суму 13,5 млрд гривень. Правоохоронці з’ясовують походження грошей у клієнтів семи банків і двох небанківських установ.

На ринку фінансових послуг потрібен надійний інструмент притягнення до відповідальності за подібні махінації. У новому законі про фінмоніторинг йдеться про ризик-орієнтований підхід – максимальний контроль за небезпечними операціями і своєчасну реакцію на них.

Знай свого клієнта

Напевно, ви чули про те, що без підтвердження особи не можна буде здійснити безготівкові платежі. Це один з популярних міфів. Закон чітко визначає, коли банку чи фінансовій компанії верифікація користувача не потрібна:

 • при безготівкових переказах до 5000 гривень. У минулому порогова сума була 150 000 гривень;
 • сплаті податків, зборів, штрафів і пені до державного та місцевих бюджетів;
 • оплаті адмінпослуг на рахунки державних або місцевих органів самоврядування. Наприклад, за виготовлення паспорта або водійського посвідчення;
 • оплаті житлово-комунальних послуг і товарів;
 • погашення заборгованості за кредитом до 30 000 гривень;
 • знятті грошей з особового рахунку без будь-яких обмежень;
 • переказі коштів на чужу картку за допомогою власної платіжної картки.

Для користувачів, чиї регулярні готівкові платежі не перевищували 5000 гривень, нічого не зміниться. На покупки або оплату послуг в інтернеті цей ліміт не поширюється. Ми в EasyPay знизили ліміт на операції з 14 999 гривень на 4999 гривень. Ті, хто зазвичай переказував суми вище зазначеного порога, як і раніше, можуть скористатися фізичними касами банків або фінансових сервісів.

Згідно із законом, обов’язковій перевірці підлягають:

 • операції з готівкою, внутрішніми і закордонними переказами на суму від 400 000 гривень
 • перекази без відкриття рахунку на суму від 30 000 гривень. В такому випадку користувачу потрібно надати повну інформацію про себе і одержувача грошей. Якщо протягом дня з одного електронного гаманця на інший надійде два транші по 25 000 гривень, другу операцію зобов’язані перевірити;
 • виграші в лотереї, казино і на букмекерських ставках. У новій редакції закону в сфері азартного бізнесу перевіряються суми від 30 000 гривень;
 • операції з віртуальними активами, в тому числі криптовалютою. Біржі, обмінники і банки, які проводять віртуальні платежі від 30 000 гривень, повинні надати Державній службі фінмоніторингу всю інформацію про клієнта, а одержувач – пояснити походження електронних грошей.

Новий закон не вимагає від клієнта особистої присутності для його ідентифікації. Національний банк розробив інструменти для віддаленої перевірки даних про користувачів в залежності від моделі та каналів формування клієнтської бази.

До повноцінних моделей дистанційної ідентифікації і верифікації відноситься перевірка клієнта за допомогою BankID, кваліфікованого електронного підпису і відеоідентифікації. На ці послуги не встановлюються ліміти.

Спрощені механізми ідентифікації включають:
- верифікацію через BankID НБУ;
- за допомогою кваліфікованого електронного підпису;
- при здійсненні платежу на окремий рахунок банку з особового рахунку клієнта із зазначенням його прізвища, імені та по батькові;
- при зчитуванні клієнтом даних з чіпа біометричного паспорта або ID-картки за допомогою NFC модуля смартфона або відповідного мобільного додатка банку;
- при верифікації даних з бюро кредитних історій з підтвердженням клієнта через пароль на його фінансовий номер телефону.

У спрощеній моделі може знадобитися фотофіксація клієнта за допомогою методу розпізнавання реальності (liveness detection) і його ідентифікаційного документа.

На відміну від банків, наш фінансовий сервіс не веде облік рахунків і активів. Як і раніше, ми можемо заблокувати підозрілу фінансову операцію.

Користувачам не варто боятися штрафів. Згідно із законом, відповідає не клієнт, а суб’єкт первинного фінансового моніторингу. Установа повинна зупинити операцію, якщо в ній немає даних про платника та/або одержувача грошей.

Високі штрафи і замороження активів без суду

Закон про фінансовий моніторинг значно збільшив максимальні розміри штрафів:

 • для фінансових установ – до 10% від загального річного обороту, але не більше 135,15 млн гривень;
 • для інших суб’єктів первинного фінмоніторингу – дворазовий обсяг вигоди, отриманої в результаті вчинення порушення. Якщо суму такої вигоди не можуть встановити – штраф у розмірі 27,03 млн гривень.

Державна служба фінансового моніторингу зможе без суду заморожувати підозрілі активи. Для цього відомству достатньо запідозрити користувача в зв’язках з тероризмом або відмиванні грошей.

Оскаржити рішення про блокування можна в адміністративному порядку, але потрібен час. Щоб уникнути подібних проблем, раджу заздалегідь сповістити ваш банк або фінансову компанію про нестандартну або ризикову угоду.

Перспективи для e-commerce

У Національному банку України заявили, що учасники фінансового ринку отримають додатковий час для налаштування і тестування необхідних технічних процесів. Необхідно привести технології у відповідність із принципом Know Your Customer («Знай свого клієнта») і внутрішньої AML-системою (Anti-Money Laundering). Ці рішення допомагають збирати і оновлювати анкети клієнтів, визначати серед них підозрілих і виявляти ризикові операції.

Ми в EasyPay вважаємо, що розвиток нових і вдосконалення чинних інструментів віддаленої верифікації користувачів приведе вітчизняний ринок до європейських стандартів. Новий закон захищає наші права і інтереси, запобігаючи відмиванню злочинних грошей, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового знищення.

Банки і фінансові установи зможуть скоротити витрати на звітність про своїх клієнтів, а процедура розкриття кінцевих бенефіціарів власників стане простішою. Водночас посилений контроль за електронними операціями приведе до зростання безготівкових платежів серед населення.

Олексій Авраменко, CEO і засновник української фінтех-компанії EasyPay

Image
Image
Image
netinfo
Image
Image
Image
Image
Image
Image
creditplus
Image
Image
Image
ccloan
Image
Image
issp
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
novikredyty
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Міжнародне бюро кредитних історій
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
cba
Image
Image
sloncredit
creditcafe
Image
altbank
Image
Image
belinvestbank
Image
Image
nbkr
Image
Image
Image
Image
tengebank
Image
Image
Image
Image
Image
gpi
intrasystems.jpg
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
finpay

ОСТАННІ НОВИНИ

☎️ +38 (067) 501-01-66
☎️ +38 (050) 523-56-46  
Bankir@banksinfo.kiev.ua
Digital@banksinfo.kiev.ua

2021 - Міжнародний Фінансовий Клуб «БАНКИРЪ»

Згода на обробку персональних даних
Дана реєстрація - згода може бути відкликана, шляхом подання відповідного на електронну адресу, заявою!